TILBURG - Het wordt voor starters in 2009 moeilijker om een hypotheek voor een koopwoning te krijgen. De banken hebben hun interne acceptatierichtlijnen aangescherpt. Starters, ouderen en mensen met een persoonlijk krediet worden aangemerkt als risicogroepen.
Hierdooor zal het aantal kredietverleningen afnemen. Dit stelt althans de tussenpersoon
Nationale HypotheekPas (NHP).Aangepast beleidBLG Hypotheken van de SNS Bank heeft als eerste meegedeeld dat het beleid voor jongeren onder 24 jaar wordt aangepast. Mensen met betalingsachterstanden en tijdelijke werkcontracten vallen sowieso buiten de boot. De GroenLinks-Kamerleden Sap en Vendrik hebben de positie van starters aan de orde gesteld in een serie kamervragen.
Banken moeten worden gedwongenNHP-directeur Pieter Lijesen roept minister Wouter Bos (Financiën) op de banken te dwingen om de kredietverschaffing weer op gang te brengen. "Woningbezitters die naast hun hypotheek een krediet hebben, komen steeds vaker niet in aanmerking voor het herfinancieren van hun hypotheek tegen mogelijk lagere rente", aldus Lijesen. "De banken die door de belastingbetaler zijn gered, onthouden op deze manier diezelfde belastingbetaler lagere maandlasten."
Vraag naar starterswoningen zal toenemen
Niet alle hypotheekadviseurs zien de situatie somber in. Zo zegt algemeen directeur van GeldXpert Nederland André Wolfs op de website VVP-online dat hij niet merkt dat een bepaalde groep consumenten ineens minder kan lenen. "Starters, ouderen en mensen met een vlekje in de vorm van een BKR-melding waren altijd al groepen waar je als adviseur veel tijd in moest steken om de financiering rond te krijgen. Het is echt niet zo dat, als je het over starters hebt, de banken allerlei verplichtingen opleggen die er een paar maanden geleden nog niet waren".
Link: www.trouw.nl/nieuws/economie/article1929447.ece/_Starters_komen_moeilijker_aan_hypotheek_.html